Jakie listwy wybrać do paneli podłogowych ?

Jakie listwy wybrać do paneli podłogowych ?

Panele, są bardzo popularnym rozwiązaniem na wykończenie podłogi. Ta popularność wynika z estetycznego wyglądu, funkcjonalności a przy tym stosunkowo niskiej ceny. Jednak aby panele spełniały swoje funkcje, wymagają odpowiedniego wykończenia przy użyciu listew. Jakie wybrać odpowiednie?

Listwy do paneli podłogowych - jaki kolor wybrać?

Dwoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami są listwy białe bądź listwy w kolorze podłogi. Listwy w kolorze białym są bardzo klasycznym wyborem, jednak listwy w kolorze podłogi mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Niektórzy wybierając listwy, sugerują się również kolorem ścian czy kolorem drzwi. 

Na listwy w kolorze podłogi, warto zdecydować się gdy nasze pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów, ponieważ optycznie je powiększą. W większych wnętrzach, podłoga z listwami o takim samym kolorze stworzy spójną kompozycję. Białe listwy, są bardzo uniwersalnym wyborem. Pasują niemal do każdego rodzaju podłogi jak i każdego koloru.  

Materiały z jakich wykonane są listwy przypodłogowe

O tym, jaki uzyskamy końcowy efekt podłogi w dużej mierze decydują listwy przypodłogowe. Na rynku dostępne są listwy wykonane z różnych materiałów, ale także w różnych kształtach a także kolorach, dzięki temu z łatwością możemy dopasować je do aranżacji danego wnętrza. Powinniśmy pamiętać, że nie każda listwa będzie pasowała do każdej podłogi.

 

Jest kilka rodzajów listew, mogą być wykonane z różnych materiałów, są to między innymi:

 

  • Listwy z PCV - jest to odpowiednie rozwiązanie dla podłóg drewnianych oraz wykonanych z paneli. Są elastyczne, dzięki czemu z łatwością można korygować wszelkie odchylenia a przy tym są łatwe w montażu. Dostępne w wielu kolorach oraz wzorach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do konkretnej podłogi.

  • Listwy drewniane - najczęściej z drewna z drzew iglastych. Bez problemu można je pomalować na dowolny, wybrany przez nas kolor. Są bardzo uniwersalne, pasują zarówno do klasycznego jak i nowoczesnego wnętrza.

  • Listwy MDF - ich wierzchnią warstwę zazwyczaj stanowi lakier bądź okleina w różnych kolorach. Najbardziej uniwersalne są białe listwy, które pasują do każdego wnętrza.

  • Listwy polistyrenowe - są wykonane z materiału przypominającego styropian. Sprzedawane są w kolorze białym, ale bez problemu możemy pomalować je na kolor, jaki nam pasuje. Są trwałe oraz odporne na uszkodzenia, jeśli jednak powstaną ewentualne ubytki, bez problemu możemy naprawić to za pomocą kleju montażowego.

 

Listwy przypodłogowe, spełniają dwie podstawowe funkcje: estetyczną oraz praktyczną. Listwy dobrane w odpowiedni sposób, nadadzą charakter  nie tylko podłodze ale i całemu wnętrzu. Dodatkowo, dzięki nim wszystkie nieestetycznie wyglądające kable mogą zostać ukryte. W dużym stopniu listwy ułatwiają dbanie o czystość, kurz nie odkłada się w miejscach trudno dostępnych, dzięki czemu z łatwością go zetrzemy. To tylko niektóre z zalet, które posiadają listwy przypodłogowe. 

Jakie listwy wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem idealnych listew, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. W pierwszej kolejności, do jakiego pomieszczenia będą nam potrzebne, jeśli jest to miejsce które jest bardzo często użytkowane, warto zdecydować się na listwy wykonane z trwałego materiału, takiego jak PCV lub MDF. 

Następnie, warto wziąć pod uwagę stolarkę drzwiową. Jednak nie musimy się tym kierować, możemy dopasować listwy pod kolor mebli, ścian czy podłogi wszystko tak naprawdę zależy od nas. Musimy również pamiętać, aby szerokość listwy była dobrana do szerokości szczeliny dylatacyjnej.