Filtruj według

Kategorie

Kategorie

Cena

Cena

 • 18,00 zł - 8 518,00 zł

Marka

Marka

Metoda montażu

Metoda montażu

Wodoodporna

Wodoodporna

Zastosowanie

Zastosowanie

Wymiary

Wymiary

Pojemność

Pojemność

Kolor

Kolor

Sztukateria wewnętrzna | Dekoracja wnętrz - E-m2.pl

Sztukateria wewnętrzna

Sztukateria wewnętrzna

Aktywne filtry

Sztukateria wewnętrzna są to wiele różnorodnych elementów dekoracyjnych, które pomogą ozdobić i wykończyć wnętrze, z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki nim możemy odmienić każdą aranżację, pozwolą nadać niepowtarzalny charakter wnętrzom. Uniwersalność tych elementów sprawia, że z powodzeniem odnajdą się niemal wszędzie. Przede wszystkim sztukateria dzieli się na listwy przypodłogowe oraz listwy przysufitowe (sufitowe), ale również są to elementy ścienne. Możemy podzielić je również ze względu na materiał, z jakiego została wykonana:

 • gips,
 • styropian,
 • żywica poliestrowa,
 • pianka poliuretanowa,
 • drewno.

Zdobienie wnętrz przy pomocy ozdobnych narożników, gzymsów czy fantazyjnych dekoracyjnych listew, bardzo często było i nadal jest kojarzone z luksusem panującym w dworkach szlacheckich. Montując elementy sztukaterii w swoim domu, jesteśmy w stanie stworzyć właśnie taki klimat. 

To na jakie elementy się zdecydujemy, zależy głownie od tego jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać. Najważniejsze, to w prawidłowy sposób dopasować sztukaterię do stylu panującego w danym wnętrzu. Nie stanowi to dużego problemu, ponieważ dostępne są dekory różnorodnego kształtu oraz wzornictwa.

Sztukateria - prosty sposób na odmianę wnętrza

Mimo tego, że w ostatnich latach bardzo popularne stały się wnętrza oraz dekoracje w stylu vintage czy nowoczesnym, sztukateria wciąż świetnie się odnajduje w obecnych trendach. Przede wszystkim, wpływa na to jej uniwersalność - możemy zastosować ją praktycznie w każdym pomieszczeniu, a także w wielu różnych sytuacjach:

 • dzięki jej zastosowaniu, możemy ukryć drobne ubytki, zanieczyszczenia czy maskowania niewielkich nierówności, wiele niedoskonałości możemy skutecznie zakryć na przykład przy pomocy listwy maskującej karnisz bądź listwy sufitowej.
 • w przypadku gdy chcemy nadać pomieszczeniu eleganckiego charakteru przy jednoczesnym małym nakładzie finansowym, zamiast żłobienia w drogim kamieniu warto wybrać tańszy zamiennik. Takim właśnie zamiennikiem jest styrodur, dzięki niemu możemy uzyskać bardzo podobny efekt.
 • dzięki zastosowaniu na przykład listew oświetleniowych możemy dodatkowo oświetlić wnętrze.

Dodatkową zaletą jest fakt, że na montaż tych elementów tak naprawdę nigdy nie jest za późno. Łatwość montażu sprawia, że nie musimy tego robić w trakcie remontu czy urządzania mieszkania, gdy nagle stwierdzimy że potrzebny nam jednak element ozdobny, każdy moment na to będzie dobry.

Sztukateria ścienna - na co się zdecydować?

Szczególnie popularne są elementy takie jak listwy przysufitowe oraz przypodłogowe, listwy ścienne dss a także rozety. Dzięki nim możemy stworzyć wnętrza w naprawdę klasycznym stylu. Warto zdecydować się na bardzo bogato zdobione dekory, gdzie ornamenty są na pierwszym planie. Czasami sprawiają wrażenie wprost małych dzieł sztuki, które zostały stworzone wprost do eleganckiego i stylowego wnętrza. Dekoracyjne listwy ścienne, są rozwiązaniem które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, bez problemu zamontujemy je nawet w tych niewielkich.

Jak zamontować sztukaterię wewnętrzną?

W montażu sztukaterii możemy wyróżnić 3 podstawowe etapy, są to: cięcie, klejenie oraz malowanie. Mimo że może wydawać się to proste, mimo że elementy są wykonane ze styropianu co za tym idzie są lekkie, mogą niektórym przysporzyć wielu trudności, zwłaszcza gdy robią to po raz pierwszy. Zacznijmy od tego, w jaki sposób przycina się sztukaterię.

Przycinanie listew

Poza tym, że listwy przysufitowe prezentują się w niebywale estetyczny sposób, sztukateria styropianowa cechuje się bardzo łatwym montażem. Konkretne elementy, możemy zamówić na dokładny wymiar, jednak często dzieje się tak, że musimy je dociąć samemu. Istnieją dwa sposoby na docinanie listew:

 • w linii prostej - pod kątem 90 stopni,
 • na ukos - pod kątem 45 stopni.

Montaż listew przysufitowych styropianowych

Zanim stworzymy projekt, powinniśmy bardzo dokładnie zmierzyć pomieszczenie w którym mają zostać zamontowane elementy dekoracyjne. Oprócz tego, warto sprawdzić powierzchnię, jeśli jest sucha oraz gładka to możemy przystąpić do montażu.

Kiedy okaże się że końce listew należy przyciąć, musimy odmierzyć oraz zaznaczyć miejsce w którym listwa a być przycięta.

 

Samo klejenie, składa się z trzech części:

 • aplikacja kleju - nałożenie kleju z użyciem pistoletu, na roboczą część elementu,
 • klejenie - umieszczenie elementu na powierzchni docelowej oraz jego mocne dociśnięcie,
 • niwelowanie szczelin - powstanie szczelin jest nieuniknione, wystarczy wtedy w szczeliny nanieść masę szpachlową.

Na końcowym etapie listwy należy pomalować, montaż wykonany w taki sposób zapewni trwałość a także estetyczny wygląd przez długie lata.

 

Podsumowując, montaż listew przebiega w następujących etapach:

 1. Zmierzenie oraz przygotowanie powierzchni.
 2. Dokładne zabezpieczenie pomieszczenia przed ewentualnymi zabrudzeniami.
 3. Docięcie elementów.
 4. Aplikacja kleju oraz klejenie elementów.
 5. Niwelowanie szczelin.
 6. Malowanie na dowolny kolor.

Sztukateria wewnętrzna Dekoracje sufitu Obramowania Dekoracje ścienne
Kleje i akcesoria Kolumny Listwy karniszowe Listwy gzymsowe
Listwy oświetleniowe Listwy sufitowe Listwy przypodłogowe Listwy ścienne
Panele ścienne 3D Lamele Profile ścienne